KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Soud rozdal tresty za zmanipulování zakázky radnice pro Ostravu-Jih

Tresty za zmanipulování veřejné zakázky, vyhlašované obvodním úřadem pro Ostravu-Jih, vynesl v pondělí Okresní soud v Ostravě. Vedoucí právního odboru obvodní radnice Hana Kalusová půjde na čtyři roky do věznice s ostrahou. Za mříže soud poslal na 3,5 roku také Luďka Jahna ze společnosti Bytostav Poruba, v jejíž prospěch měli úředníci zakázku zmanipulovat. Řadový úředník Vladimír Sýkora vyvázl jen s podmínkou.


U soudu se podařilo prokázat, že zmíněná trojice v lednu 2010 na radnici největšího ostravského městského obvodu nezákonným způsobem ovlivnila výběrové řízení na rekonstrukci městských bytových domů v Jubilejní kolonii, které by jinak Bytostav Poruba neměl šanci vyhrát.

Kalusovou soud uznal vinnou z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele a z pokusu o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další dva obžalovaní byli odsouzeni za napomáhání k těmto trestným činům.

Vyměnili obálku

Nejpřísnější trest dostala Hana Kalusová, která byla členkou výběrové komise. Po otevření obálek s nabídkami firem přihlášených do soutěže seznámila Luďka Jahna z Bytostavu s nabídkami soupeřů. Společnost Bytostav Poruba pak svou nabídku rychle přepracovala tak, aby se v soutěži dostala na lepší pozici. Úředník Sýkora pak pomohl soutěžní nabídku Bytostavu pokoutně v kanceláři radnice vyměnit.

Bytostav Poruba se tak v soutěži vyhoupl až na druhé místo. Firma Teplotechna Ostrava, která nabídla nejlepší cenu a výběrové řízení měla vyhrát, pak byla podle předchozí dohody obžalovaných ze soutěže vyřazena z formálních důvodů.

„Obžalovaní byli vedeni záměrem zajistit pro Bytostav Poruba vítězství. Museli si být vědomi, že tím způsobí městskému obvodu škodu 757 tisíc korun, představující rozdíl mezi cenovými nabídkami společností Teplotechna Ostrava a Bytostav Poruba,“ konstatoval státní zástupce Martin Fraš. K dokonání záměru nakonec kvůli zásahu policie nedošlo.


(Zdroj: Krimi Zprávy Ostrava)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BEHÁROVÁ ADRIANA
* 7.7.2003 hledaná

BRABEC VLASTIMIL
* 23.1.1975 hledaný

BROŽ JAROSLAV
* 5.9.1957 hledaný

FÁBERA JAROSLAV
* 22.3.1974 hledaný

FILVARSKYY ANDRIY
* 12.8.1985 hledaný

GÁBOR ANTON
* 30.9.1957 hledaný

HEROLD ALBERT
* 14.10.1982 pohřešovaný

HORKÝ LUKÁŠ
* 14.4.1983 hledaný

HÜBLER Jaroslav ( HŰBLER MIROSLAV )
*  hledaný

HÜBLER Miroslav ( HŰBLER MIROSLAV )
*  hledaný

HŰBLER MIROSLAV
* 4.4.1963 hledaný

KURFIŘT MILOSLAV
* 6.9.1975 hledaný

LACKO ONDREJ
* 3.2.1980 hledaný

MALÝ Jaroslav ( HŰBLER MIROSLAV )
*  hledaný

MURARIU SIMONA
* 12.10.2001 hledaná

NOVÁK RADEK
* 6.11.1966 hledaný

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín