KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Úřednice zpronevěřila pět miliónů, teď je u soudu

Kvůli rozsáhlé zpronevěře stanula v pondělí před ostravským krajským soudem sedmatřicetiletá Monika Jaworková. Obžaloba jí klade za vinu, že v průběhu několika let zpronevěřila více než pět miliónů na radnici v Orlové, kde pracovala jako účetní. Žena se ke zločinu částečně přiznala, tvrdí ale, že se stala obětí vyděrače, pro kterého peníze kradla.


Veškeré důkazy ale podle svých slov zničila. Proč, to odmítá vysvětlit. Případ se podařilo odhalit díky hloubkové kontrole, kterou radnice provedla. Postupně vyšlo najevo, že svého zaměstnavatele začala žena okrádat už v roce 2007, kdy si na svůj účet nechala poslat přeplatek jiné osoby za komunální odpad. Na třináctitisícový podvod se tehdy nepřišlo, a tak žena začala tunelovat městskou pokladnu ve velkém.

Pomocí účetního programu postupně začala převádět peníze. „V platebních poukazech jako důvod platby uvedla, že se jedná o vrácení různých přeplatků. Následně došlo k převodům různých finančních částek, určených fiktivním příjemcům, z bankovních účtů města na její bankovní účty, jakož i účty rodinných příslušníků či dalších osob, ke kterým měla v některých případech dispoziční oprávnění, případně na účty jiných subjektů, kterým tak hradila vzniklé závazky,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně. Celkovou škodu ve výši 5 017 668 korun nyní město Orlová po obžalované vymáhá.

Při svém výslechu se žena k jednání částečně doznala. Řekla ale, že vybrané peníze předala vyděrači. „Jednala jsem pod nátlakem. Žádné peníze jsem nepoužila pro sebe, nikdy jsem neměla žádné movité věci, nejezdila jsem na dovolenou,“ řekla.

Výhrůžné vzkazy si schovala, pak je ale zničila

Vyděrače podle svých slov nezná – kontaktoval ji nejprve po telefonu, poté jí začal nechávat v poštovní schránce výhrůžné vzkazy. „Hrozil, že ublíží mně i mé rodině. Nejdříve jsem to nebrala vážně, později se ale začal nátlak stupňovat,“ řekla.

Výhrůžné vzkazy si podle svých slov nejprve archivovala, poté je ale zničila. Na dotaz soudce, proč se nikdy neobrátila na policii a všechny důkazy zničila, nedokázala odpovědět. „To opravdu nevím, nedokážu si to vysvětlit,“ dodala.

Hlavní líčení bude pokračovat ještě na konci tohoto týdne. „Jednání je naplánováno ještě na pátek a poté podle konkrétního průběhu bude jednání odročeno, nebo naopak vynesen rozsudek,“ uvedl mluvčí soudu Dalibor Zecha.


(Zdroj: Krimi Zprávy Orlová)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín