KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Milionářský expolicista do vězení zatím nepůjde

Během tříleté služby na oddělení cizinecké policie v Karlových Varech Radek Kocáb pohádkově zbohatl. Milióny v hotovosti pohozené doma v papírové krabici, další peníze uložené v cenných papírech a na několika účtech v bankách, rozestavěná vila a drahý automobil.


Podle karlovarského soudu bral Kocáb úplatky a za to ho poslal na čtyři roky do vězení. Po středečním rozhodnutí odvolacího soudu to už ale neplatí a 37letý expolicista může mít klidné spaní. Za mříže zatím nepůjde.

„Okresní soud neměl dostatek podkladů pro kategorický závěr o vině obžalovaného. Proto jsme rozsudek zrušili s tím, aby doplnil dokazování a ve věci znovu rozhodl,“ uvedl předseda odvolacího senátu Pravoslav Polák.

Zatčením Kocába v lednu 2005 vyplavala na povrch jedna z největších korupčních afér v policii po roce 1989. Podle státní zástupkyně dostával peníze za legalizaci pobytu cizinců, kteří pro to nesplňovali zákonné podmínky. Vedlejší nelegální příjem trval podle žalobkyně nejméně tři roky a vyšplhal se v přepočtu na bezmála osm miliónů korun. Kocáb patřil mezi nejpilnější policisty, který vyřizoval žádosti jako na běžícím pásu a v rekordním čase.

Ti „správní“ žadatelé měli razítka na potřebných papírech zpravidla do druhého dne od podání. Policista povoloval trvalé pobyty například na základě falešného oddacího listu. Vycházel vstříc i těm cizincům, kteří neuspěli u policie v jiném regionu právě pro nesplnění některé ze zákonných podmínek.

Usvědčit Kocába pomohl i svědek, kterého se podařilo vypátrat reportérovi Práva. Muž poté vypovídal před soudem pod skrytou identitou. „Ve sjednaný čas přijde na policii prostředník a přinese například padesát žádostí s podepsanou plnou mocí od jednotlivých žadatelů. Ti ale musí předem zaplatit. Za prodloužení pobytu 15 tisíc korun, za kladné vyřízení dlouhodobého pobytu čtyřnásobek,“ popsal tehdy Právu praktiky svědek, který roli prostředníka dobře znal ze své vlastní zkušenosti.

Kocábovi bylo během tři roky trvajícího soudního procesu před karlovarským okresním soudem prokázáno 114 případů pochybení. „Nepostupoval podle zákona, když nekontroloval, zda jsou žádosti pravdivě vyplněny. Skrze vietnamské prostředníky vybíral úplatky ve výši kolem 50 tisíc korun za dlouhodobé a 75 tisíc za trvalé pobyty cizinců,“ konstatoval soudce Tomáš Mahr.

Krajský soud v Plzni ale Mahrovi vyčetl, že dokazování bylo neúplné. „Opíral se o některé důkazy, které sám při hlavním líčení neprovedl,“ konstatoval předseda odvolacího senátu.

Podle něho například není z provedených důkazů patrné, jestli zajištěné finanční prostředky u obžalovaného, o jejichž legálním původu jsou výrazné pochybnosti, skutečně pocházejí z trestné činnosti v dané žalované věci. „Nelze třeba vyloučit, že obžalovaný mohl podnikat bez vědomí svých nadřízených, nebo kořistit z trestné činnosti jiné osoby,“ prohlásil soudce Polák.

Případ se už ale nedostane na stůl původnímu soudci Tomáši Mahrovi, který je na mateřské dovolené. Hrozí tak, že pokud státní zástupce nebo obžalovaný nebudou souhlasit s přečtením protokolů z minulých hlavních líčení, bude muset být kauza projednána zase od úplného začátku.


(Zdroj: Krimi Zprávy Karlovy Vary)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


NECHUTNÁ VĚRA
* 11.10.1967 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín