KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

U Kolína havaroval armádní bitevník L-159, pilota nalezli v troskách mrtvého

U obce Radovesnice I u Kolína havaroval ve čtvrtek večer jednomístný bitevník L-159. Pád letadla potvrdila mluvčí generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Pilot byl nalezen v troskách letadla. Provoz letounů L-159 je do odvolání zakázán.


Podzvukový bitevník L-159 měl základnu v nedaleké Čáslavi, vracel se z výcvikového letu. Havaroval v 17:24. "Letadlo spadlo do neobydlené oblasti," řekla krátce po neštěstí Právu Růžičková.

Pilot měl nalétáno přes 1000 hodin, z toho 500 na tomto typu stroje. Byl v dobrém zdravotním stavu, uvedl večer náčelník generální štábu Petr Pavel.

Letoun byl v dobrém technickém stavu, měl nalétáno přes 800 hodin.Trosky jsou na ploše 200 krát 100 metrů. Vyšetřování na místě potrvá několik dní.

Svědek na tísňovou linku nahlásil, že viděl záblesk a zaslechl ránu. Hasiči v havarovaném stroji nikoho nenašli, nevěděli, zda se čtyřiatřicetiletý pilot katapultoval, a na poli spolu s armádou a s podporou vrtulníku po něm pátrali.

Vzápětí se ale ukázalo, že domněnka o katapultáži byla mylná, tělo pilota se nachází v troskách a nekatapultoval se.

"Není jasné, zda se pokusil o katapultáž, nebo to vůbec nezkoušel. To ukáže až vyšetřování," řekla Růžičková.

Za L-159 letěl ještě letoun Casa, jehož pilot řídicí věži potvrdil  že vidí hořící letadlo. Podle šéfa vzdušných sil Jiřího Vernera nemá tato informace na nehodu zásadní vliv.

Na místo neštěstí jede náčelník generálního štábu Petr Pavel. Neštěstím se bude zabývat komise pro vyšetřování leteckých nehod ministerstva obrany.

Místo neštěstí je uzavřeno, blíž se nedostanou ani policejní a armádní auta, protože letoun spadl do rozbahněného řepkového pole. Podle informací Práva v něm zapadli i hasiči, kteří na místo dorazili jako první, a o pomoc s odtahem vozu museli požádat traktor.

V Česku se podle dostupných informací zřítil letoun L-159 pouze jednou, a to 24. února 2003 ve vojenském výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku, uvedla ČTK. Zkušený třicetiletý pilot nehodu nepřežil. Příčinou havárie byla tehdy chyba pilota, který prováděl nebezpečný manévr v příliš malé výšce.

Další kolize L-159 se odehrála v srpnu 2010, kdy pilot na základně v Náměšti nad Oslavou nezvládl přistání a vyjel mimo dráhu.


(Zdroj: Krimi Zprávy Kolín)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín