KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Rath spadl policistům do klína, původně sledovali někoho jiného

Středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath se do případu zneužívání evropských dotací zamotal až poté, co vyšetřovatelé se svou prací významně pokročili. Detektivové případ řešili už od druhé poloviny loňského roku a původně se podle informací Práva Ratha vůbec netýkal.


Kriminalisté totiž sledovali a odposlouchávali v rámci jiných kauz skupinu lidí, jež měla v Ústeckém a Středočeském kraji na starosti dotace z evropských fondů, a zjistili přitom, že některé z nich směřovaly například do středočeských nemocnic v Kladně a Příbrami, a to na různé zakázky vypisované hejtmanstvím a vedením těchto ústavů.

Během svého prověřování policie narazila hned na několik podezřelých zakázek hrazených z eurofondů a také na ty, ke kterým měly za podíl na získání těchto zakázek směřovat miliónové úplatky. A právě mezi nimi byl i Rath.

Detektivové podezřelou skupinu složenou z lidí majících na starosti evropské dotace nebo zástupců stavebních firem podle informací Práva monitorovali pomocí odposlechů, ale i nasazení sledovacího týmu.

O tom, koho přesně se kauza týká, přitom věděl podle zjištění Práva až do poslední chvíle kvůli obavám z úniku informací jen velmi úzký okruh lidí v čele se státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Že se zátah týká i Ratha tak až do noční razie údajně nevěděl ani nikdo z vedení protikorupční policie. Samotný Rath v případu původně nefiguroval, jeho jméno se objevilo na začátku tohoto roku.

Iniciátor vyšetřování odešel do civilu

Celou akci podle zjištění Práva rozjel spolu se svými podřízenými nyní již bývalý šéf jednoho z oddělení odboru závažné hospodářské trestné činnosti na protikorupční policii Petr Vincenz, který do centrály útvaru zamířil před rokem s celým svým operativním týmem z Ústí nad Labem.

Dnes už je Vincenz v civilu a od dubna pracuje jako provozní ředitel firmy Centropol Holding, svůj odchod od policie ale kvůli utajované a také velmi citlivé kauze o několik měsíců odsunul.

"Jednalo se o čtyři lidi, kteří na tom aktivně pracovali, plus já v těch počátcích," řekl včera Právu Vincenz, ale podrobnosti kauzy odmítl dál komentovat.

Ratha zadrželi policisté v pondělí večer. V úterý mu bylo sděleno obvinění z trestného činu přijetí úplatku. Rath měl převzít sedm miliónů korun. Podle některých informací mohl úplatek souviset s využíváním evropských dotací v kladenské nemocnici.


(Zdroj: Krimi Zprávy Příbram)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín