KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Starostu soudí za manipulaci s hlasy voličů

Souboj o radnici v malé obci Bohy na Plzeňsku přivedl starostu Antonína Levého (nez.) až před soud. V pátek usedl na lavici obžalovaných za to, že před loňskými komunálními volbami přihlašoval k pobytu v obci lidi, kteří patřili k jeho příznivcům, a naopak odmítal přihlásit lidi z tábora odpůrců. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí tři roky vězení.


„Starosta odmítl přihlásit zájemce o trvalý pobyt, kteří proto splňovali zákonné podmínky. Zdůvodnil to například tím, že na jejich nemovitosti je na katastru plomba, anebo po nich požadoval kolaudační rozhodnutí, ačkoliv nic z toho není překážkou pro udělení trvalého pobytu,“ prohlásila státní žalobkyně s tím, že měl dokonce stanovisko od krajského úřadu, že takto postupovat nesmí.

Sám starosta u soudu řekl, že se cítí nevinen. Argumentoval tím, že například záležitost ohledně plomby na katastru konzultoval s ministerstvem vnitra.

"Zavolal jsem tam na to oddělení evidence obyvatelstva a tam mi ten úředník řekl, že s přihlášením mám počkat až do odstranění plomby,“ hájil se Levý. Na otázku, proč trval například na předložení kolaudačního rozhodnutí, které mezi podmínky pro přihlášení k trvalému pobytu není, uvedl, že si myslel, že tu nutné je.

Jeden z poškozených Vítězslav Lavička, který v obci spoluvlastní rekreační objekt a chtěl se tam společně s manželkou a matkou přihlásit k trvalému pobytu, u soudu vypověděl, že jim starosta nechtěl vydat ani formulář.

„Řekl nám, že nemáme nárok se tady přihlásit. Dál se s námi nebavil. Když jsme se ohradili, že si na jeho postup budeme stěžovat, tak odpověděl, že klidně můžeme, že mu je to jedno,“ sdělil Lavička. Přiznal, že důvodem přihlášení k trvalému pobytu byla možnost volit.

„Chceme mít možnost ovlivňovat dění v obci, zejména pak zvrátit poslední krok vedení obce, který je namířený proti chatařům a je pro mne nepochopitelný. Starosta totiž přišel s tím, že chaty, které stojí na pozemcích obce desítky let, jsou postaveny na černo a požaduje je zbourat na náklady vlastníků. Obec přitom celou dobu vybírala nájem z pozemků,“ řekl Lavička.

Loňské volby zrušil kvůli účelovému přihlašování voličů soud. Uznal argumenty lidí, kteří kandidovali proti Levému a v hlasování prohráli. Ti se ohradili proti tomu, že starosta účelově nabíral voliče.

„Tím došlo k porušení principu korektnosti a neutrality veřejné moci. Obecní úřad nebyl oprávněn být u čtyř osob bezdůvodně nečinný při výkonu agendy evidence obyvatel, zatímco v devíti jiných případech postupoval extrémně rychle,“ zaznělo v rozhodnutí Krajského soudu v Plzni z listopadu loňského roku. Ten také dospěl k závěru, že výkon agendy evidence obyvatel byl zneužit k ovlivnění volebního výsledku ve prospěch jedné ze dvou volebních stran.

„V případě devíti osob, které obecní úřad neoprávněně zvýhodnil proti jiným čtyřem osobám, v některých případech evidentně šlo o osoby spřízněné s volební stranou, v jejímž čele stál současný starosta obce,“ konstatovala soudkyně Jana Daňková.

I další volby v obci Bohy letos na jaře, které následovaly po loňských, soud zrušil. A to znovu kvůli účelovému přihlašování voličů. Tentokrát vyšla vítězně starostova protistrana a použila podobného fíglu. Pravomoc přihlašovat do evidence obyvatel už ale neměl starosta Levý, ale úřad v nedalekých Kralovicích, kam byla tato pravomoc delegována po loňských soudem zrušených volbách.

Také o třetích obecních volbách v obci Bohy, které proběhly 22. října, bude kvůli podezření na účelové přihlašování voličů rozhodovat soud. Ten dostal návrh, aby vyslovil neplatnost i těchto voleb. V nich hlasovalo 93 procent ze 135 zapsaných voličů. Dali přednost opozičnímu sdružení kolem Lenky Havlíčkové a v sedmičlenném zastupitelstvu mu přiřkli pět mandátů. Uskupení kolem dosavadního starosty Antonína Levého připadla dvě místa.


(Zdroj: Krimi Zprávy Plzeň)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


RYBA MILAN
* 10.12.1967 pohřešovaný

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín