KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Devět lidí se v Liberci přiotrávilo oxidem uhelnatým z karmy

V Liberci se ve středu přiotrávilo sedm dospělých a dvě děti oxidem uhelnatým. Osm lidí se přiotrávilo v domě v Rybářské ulici, další přiotrávenou ženu ošetřili v noci záchranáři v Pražské ulici. "Nikdo ze zdravotníků nic podobného nepamatuje, tolik případů otrav ošetříme běžně za celý rok, a ne během jedné dvanáctihodinové služby," řekl ředitel záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.


Už dvě hodiny po půlnoci vyjížděli záchranáři do Pražské ulice, odkud do nemocnice vezli ženu, která se přiotrávila oxidem uhelnatým. "Byla ve vážném stavu, proto byla později převezena do Prahy do barokomory," řekl Mackovík. Pobyt v hyperbarické kyslíkové komoře může totiž těm, kdo se nadýchali kouře či plynu, výrazně pomoci. V pět ráno pak záchranáři poprvé vyjížděli do Rybářské ulice, k muži, který zkolaboval.

"S otravou jsme to v tu chvíli vůbec nespojovali," řekl Mackovík. Ze stejného domu si pak záchranku znovu přivolali krátce před 09:30. Postiženo bylo pět dospělých a dvě děti. "Postižení kolabovali a byli krátkodobě v bezvědomí," popsal situaci Mackovík. V době příjezdu záchranky byli ale podle něj všichni při vědomí, bez dalších závažných příznaků.

Záchranáři je přesto rozvezli do nemocnic v Liberci a Jablonci nad Nisou. "Jednu ženu jsme stejně jako tu přiotrávenou v noci, museli převézt do Prahy do barokomory, protože byla ve vážném stavu," dodal Mackovík.

Obyvatelé domu měli štěstí, že přežili

Příčinou hromadné otravy v Rybářské ulici byl podle mluvčí hasičského záchranného sboru Zdenky Štrauchové vadný plynový kotel, který byt vytápěl. "Špatně jim bylo už večer, když zatopili. Podle zasahujících hasičů, je zázrak, že to přežili," řekla Štrauchová.

Hasiči v bytě provedli měření koncentrace oxidu uhelnatého. V obýváku naměřili 200 ppm (molekul plynů na milión), na chodbě bylo 250 ppm a v koupelně dokonce 400 ppm. "Přípustná dvouhodinová koncentrace je 50 ppm," dodala Štrauchová.

Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný, je totiž bezbarvý a bez zápachu, ale zároveň velmi jedovatý, znemožňuje přenos kyslíku v těle. Když se ho člověk nadýchá, zmalátní a ztratí vědomí. Záchranáři radí, aby lidé nezanedbávali pravidelné prohlídky plynových spotřebičů a komínů, nebo si aspoň do bytu pořídili čidlo, které přítomnost oxidu uhelnatého odhalí.


(Zdroj: Krimi Zprávy Liberec)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


ČORBA LADISLAV
* 18.3.1963 hledaný

DUCHOŇ KAREL
* 19.1.1990 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

ILIEVA MARIA METODIEVA
* 16.11.2007 hledaná

JANDOVÁ KATEŘINA
* 23.8.1991 hledaná

KMOCH PAVEL
* 8.6.1971 hledaný

LOKAJÍČEK LADISLAV
* 20.3.1999 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

RAETHER MICHAL
* 17.10.1986 pohřešovaný

RAKAŠ PATRIK
* 13.1.1993 hledaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín