KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Soud rozdal tresty za zmanipulování zakázky radnice pro Ostravu-Jih

Tresty za zmanipulování veřejné zakázky, vyhlašované obvodním úřadem pro Ostravu-Jih, vynesl v pondělí Okresní soud v Ostravě. Vedoucí právního odboru obvodní radnice Hana Kalusová půjde na čtyři roky do věznice s ostrahou. Za mříže soud poslal na 3,5 roku také Luďka Jahna ze společnosti Bytostav Poruba, v jejíž prospěch měli úředníci zakázku zmanipulovat. Řadový úředník Vladimír Sýkora vyvázl jen s podmínkou.


U soudu se podařilo prokázat, že zmíněná trojice v lednu 2010 na radnici největšího ostravského městského obvodu nezákonným způsobem ovlivnila výběrové řízení na rekonstrukci městských bytových domů v Jubilejní kolonii, které by jinak Bytostav Poruba neměl šanci vyhrát.

Kalusovou soud uznal vinnou z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele a z pokusu o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další dva obžalovaní byli odsouzeni za napomáhání k těmto trestným činům.

Vyměnili obálku

Nejpřísnější trest dostala Hana Kalusová, která byla členkou výběrové komise. Po otevření obálek s nabídkami firem přihlášených do soutěže seznámila Luďka Jahna z Bytostavu s nabídkami soupeřů. Společnost Bytostav Poruba pak svou nabídku rychle přepracovala tak, aby se v soutěži dostala na lepší pozici. Úředník Sýkora pak pomohl soutěžní nabídku Bytostavu pokoutně v kanceláři radnice vyměnit.

Bytostav Poruba se tak v soutěži vyhoupl až na druhé místo. Firma Teplotechna Ostrava, která nabídla nejlepší cenu a výběrové řízení měla vyhrát, pak byla podle předchozí dohody obžalovaných ze soutěže vyřazena z formálních důvodů.

„Obžalovaní byli vedeni záměrem zajistit pro Bytostav Poruba vítězství. Museli si být vědomi, že tím způsobí městskému obvodu škodu 757 tisíc korun, představující rozdíl mezi cenovými nabídkami společností Teplotechna Ostrava a Bytostav Poruba,“ konstatoval státní zástupce Martin Fraš. K dokonání záměru nakonec kvůli zásahu policie nedošlo.


(Zdroj: Krimi Zprávy Ostrava)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

DUNOVÁ MICHAELA
* 13.3.2007 hledaná

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

KRÁLOVÁ NIKOLA
* 27.4.1998 pohřešovaná

OLBRICH ROMAN
* 11.2.1963 pohřešovaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín