Před soudem podle něho skončí také dalších sedm členů Blood & Honour Division Bohemia a Combat 18 Sudety za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Je mezi nimi i jedna žena.

Útok si promysleli

Poláček s Kopeckým si vytipovali objekt, kde bydlí romské rodiny s dětmi. Samotný útok pak realizovali dvě hodiny po půlnoci. Do oken hodili dvě zápalné láhve, přičemž vzniklý požár se podařilo lidem uvnitř ubytovny uhasit. V té době tam spalo deset dospělých a osm dětí.

„Útok se snažili provést tak, aby co nejvíce eliminovali možnost záchrany obětí. Benzín vylili také kolem vchodových dveří, čímž chtěli znemožnit obyvatelům dostat se z hořící ubytovny ven. K fatálnímu následku nedošlo pouze náhodou,“ konstatoval státní zástupce v obžalobě.

Romové měli štěstí, že ani jedna ze zápalných lahví nepronikla do místností. Obě zadrželo vnitřní sklo dvojitého okna, hořící benzín se tak rozlil do meziokenního prostoru. Obyvatelé oheň stačili uhasit.

Scénář měl být mnohem horší

Podle zprávy od hasičských vyšetřovatelů by v případě proniknutí zápalné láhve do objektu nastala zcela jiná situace.

„Vzhledem ke značnému množství hořlavého materiálu ve vnitřních prostorách s chybějícími přepážkami by se požár velmi rychle šířil. Další nebezpečí by představovaly toxické zplodiny. Pokud by zahořel i hlavní vchod, možnost úniku by byla velice komplikovaná,“ stojí v posudku požárního experta.

Poláček u výslechu na policii uvedl, že s tím nápadem přišel Kopecký.
„Byli jsme společně na plese. Kolem půlnoci jsme se stavěli ještě v restauraci. Byl jsem opilý, moc si toho nepamatuji. Kopecký dostal nápad, že půjdeme někam něco provést. Nechal jsem se vyhecovat,“ tvrdil Poláček. Podle něho to byl právě Kopecký, který připravil zápalné lahve.

Prý byli opilí

„Na pumpě natankoval benzín do PET lahví, které jsme cestou z restaurace vzali v kontejneru. Pak jsme šli hledat skleněné lahve, do kterých Kopecký benzín přelil, vzal kus hadru a strčil ho do nich. Potom jsme šli k ubytovně na nádraží a chtěli je hodit dovnitř. Objevila se tam nějaká žena a začala křičet. Tak jsme to hodili a utíkali pryč,“ řekl policistům Poláček.

Dodal, že se pak vrátil do restaurace a pil až do rána. Ani Kopecký útok nepopřel.
U výslechu řekl, že se toho dopustil v opilosti a že je rád, že se nikomu nic nestalo. Celá akce podle něho trvala asi pět minut.

Ze spisu dále vyplývá, že český vůdce Blood & Honour Jan Balík plánoval zapálení kostela v Kladně a měl prsty v požáru srubu Gizela v krčském lese na začátku roku 2012, který označoval za levičácké doupě.

„Balík vyndal z batohu kanystr a začal stříkat benzín na stěny. Pak mi dal do ruky zápalky a nařídil mi, abych to zapálil. Měl jsem strach, škrtl jednu sirku a hodil ji tak, aby ke stěně srubu nedoletěla. Pak jsem utekl do lesa, odkud jsem Balíka pozoroval. Za dvě minuty jsem viděl, jak ze srubu jde kouř, a vzápětí nato vyšlehly plameny,“ popisoval žhářské dobrodružství další z obviněných Čeněk Novák.