KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Za vypálení diskotéky na Náchodsku dostali žháři podmínky

Podmíněnými tresty skončila kauza vypálené diskotéky Imperio, která v České Skalici na Náchodsku dvakrát vzplála na jaře roku 2009. Krajský soud v Hradci Králové v pátek potrestal dva obžalované rokem a půl vězení s tříletou zkušební dobou.


Původní obžaloba zněla na trestný čin obecného ohrožení až s dvanáctiletou sazbou a trojice obviněných, Jiří Maryška, Luboš Moravec a Michal Jirman, tresty uslyšeli už před rokem. Jirman, který objekt na popud Maryšky a Moravce za úplatu zapálil, dostal tehdy šest roků, Moravec s Maryškou měli skončit ve vězení na tři léta za účastenství.

Verdikt ale zrušil Vrchní soud v Praze. Podle nových znaleckých posudků totiž nehrozilo, že by oheň ze zapáleného objektu přeskočil na vedlejší ubytovnu. „A to ani v případě, kdyby střecha diskotéky lehla popelem,“ řekl předsedkyně trestního senátu Anna Bímová. Soud tedy skutek překvalifikoval na trestný čin poškozování cizí věci s mnohem nižší sazbou.

Jirmanem zapálený objekt během incidentu naštěstí neshořel a plameny způsobily pouze hmotné škody v celkové hodnotě přes sto tisíc korun.

Jirman s pětapadesátiletým Maryškou po celou dobu vyšetřování nezapírali, naopak osmatřicetiletý Moravec, který jako provozovatel konkurenčního podniku měl podle rozsudku zájem na tom, aby Imperio ve Skalici skončilo, vinu odmítl. Posun v trestním řízení nastal 20. srpna letošního roku, kdy čtyřiatřicetiletý, více než patnáctkrát trestaný recidivista Jirman spáchal ve vězení sebevraždu a jeho stíhání tak bylo zastaveno.

Soud při rozhodování o trestu vzal mimo jiné v úvahu, že Maryška se k činu přiznal a litoval jej. Moravcovi soud nařídil ještě navíc zaplatit 200 tisíc korun pokuty, protože jako iniciátor činu měl zisk z likvidace konkurence. Pokud by pokutu uhradit odmítl, čekalo by jej tříměsíční vězení.

V pátek k soudu přišel jen Maryška. Po poradě s advokátem se vzdal práva na odvolání, ale Moravcův obhájce si ponechal lhůtu, stejně jako státní zástupce, takže rozsudek není v právní moci.


(Zdroj: Krimi Zprávy Hradec Králové)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

MARCHAL JAN
* 9.10.1973 pohřešovaný

NAUŠ MIROSLAV
* 27.11.1984 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín