KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Místo amnestií by vězni mohli být masivně propouštěni na podmínku

Amnestie jako náplast na prakticky neřešitelný problém přeplněnosti českých věznic zjevně nevyjde. Z Pražského hradu již zaznělo jednoznačné odmítnutí. Ministerstvo spravedlnosti však nezahálí a s vedoucími věznic už jedná o plánu B. Tím by se mohlo stát masívnější využívání podmínečného propouštění vzorných vězňů ještě před uplynutím poloviny trestu.


„Ředitelé věznic se k takové možnosti stavějí kladně a já oceňuji jejich konstruktivní přístup,“ řekl Právu v pátek náměstek ministra spravedlnosti, který má vězeňství na starosti, Daniel Volák. Ten se ve čtvrtek odpoledne zúčastnil schůzky s vedoucími pracovníky českých nápravných zařízení, aby projednal všechna možná řešení současné napjaté situace.

A vedle hledání rezerv pro navýšení současné kapacity věznic jsou právě podmínečná propouštění jedinou cestou, jak akutní přeplněnost v krátkodobém horizontu řešit.

Prezident Václav Klaus totiž plošnou amnestii udělit nehodlá. „Přeplněnost věznic nemůže být důvodem pro amnestii. Jestli si stát včetně příslušného ministerstva určí jistou trestní politiku, tak ať si podle toho postaví věznice,“ uvedl rezolutně prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Dlouhodobě pak má vězeňství odlehčit nová trestní politika, která preferuje u lehčích prohřešků udělování alternativních trestů včetně nedávno zavedeného domácího vězení namísto pobytu za mřížemi.

Cestu „amnestie bez amnestie“ nabízí nový trestní zákon platný od začátku loňského roku. Ten v paragrafu 88 umožňuje podmínečné propuštění vězně za vzorné chování i před vykonáním poloviny trestu.

O takové řešení může soudce, který vězně za mříže poslal, požádat ředitel věznice, kde si odsouzený trest odpykává. „Tento institut je stále málo využívaný. Proto i o takovém řešení s vedoucími pracovníky věznic jednáme,“ potvrdil Právu Volák.

Situace v českém vězeňství je skutečně alarmující. V současné době obývá české věznice 23 108 odsouzených. Kapacita věznic přitom činí pouze 20 272 míst. Na výkon trestu čeká zhruba 5400 dalších odsouzených.

Kdyby všichni odsouzení nastoupili naráz výkon trestu, obytná plocha na jednoho vězně by místo dnešních 3,5 metru čtverečních činila 2,8 čtverečního metru. Evropský standard přitom hovoří o 6 metrech čtverečních na jednoho vězně.

Na stravu vychází na každého z nich 48 korun za den podle sedm let starých tabulek. A i samotné udržení takového stavu zvládá ekonomika země z posledních sil.

Kolabující systém má dočasně spasit kompromisní dohoda ze středečního jednání vlády. Místo původně požadované půl miliardy korun dostanou české věznice na provoz a platy dozorců i občanských zaměstnanců přes 379 miliónů korun.

„Samozřejmě to nestačí,“ řekl Právu Volák. „Bereme to jako nezbytný kompromis současné napjaté rozpočtové situace,“ uvedl náměstek.

Podle zprávy, kterou na jednání vlády předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), původně dokonce hrozilo, že v posledním čtvrtletí letošního roku nebude na nákup jídla či vody pro vězně, paliva nebo energie. Potíže jsou ale i s dodržováním hygienických předpisů, v některých věznicích pak chybí kmenový lékař.


(Zdroj: Krimi Zprávy Kladno)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

DUNOVÁ MICHAELA
* 13.3.2007 hledaná

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

KRÁLOVÁ NIKOLA
* 27.4.1998 pohřešovaná

OLBRICH ROMAN
* 11.2.1963 pohřešovaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín