KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Obžaloba: Šéf úřadu chtěl 10 procent z dotací EU jako úplatek

V případu někdejšího šéfa Úřadu regionální rady Severozápad Petra Kušnierze jde o úplatky ve výši několika miliónů korun. Vyplývá to z obžaloby. Podle státního zástupce chtěl Kušnierz minimálně po dvou žadatelích o evropské dotace úplatek.


Jednomu z nich prý dokonce řekl, že za vyřízení dotací si účtuje deset procent z jejich výše, a když odmítl, hrozili mu jeho lidé podpálením domu. Celkem je obžalováno sedm lidí. Před soudem by měli poprvé stát 14. prosince, řekla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Kušnierz je ve vazbě od konce března, stejně tak i jeho tři údajní spolupracovníci, kteří měli předávání úplatků zprostředkovávat. Je mezi nimi i jeden Ukrajinec, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso. Ta údajně v 90. letech patřila Kušnierzovu kamarádovi. Další tři lidé jsou stíháni na svobodě a zřejmě jde o podnikatele, kteří na nabídku spolehlivého vyřízení dotací výměnou za úplatek alespoň načas přistoupili.

Obžaloba se týká tří projektů - Rodinného hotelu pod Třebouňským kopcem, kde Kušnierzovi lidé slibovali asi 12 miliónů korun, pak také projektu Penzion Villa Mannesman s nakonec nepřidělenou dotací 15 miliónů a uvažované rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

V prvním případě údajně Kušnierz jednal s podnikatelem v květnu 2009 ještě jako náměstek ministra zemědělství; u dotačního úřadu tehdy působil jen jako řadový hodnotitel projektů a jeho šéfem se stal až o rok později. "(Zprostředkovatelé pak žadateli) řekli, že zajisté ví, jak to při přidělování evropských dotací chodí a že deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," píše se v obžalobě.

Kušnierz a jeho komplicové pak prý opakovaně žádali 1,2 miliónu korun jako úplatek, jenže podnikatel tolik v tu chvíli neměl. Jeden z obžalovaných mu pak podle prokuratury hrozil podpálením domu, pak zase sám Kušnierz vyhrožoval obstrukcemi při žádosti o dotace. V říjnu 2010 pak žádost smetl ze stolu zcela.

"Desátek" podle obžaloby chtěli i po ženě, která chtěla 15miliónovou dotaci na projekt nazvaný Penzion Villa Mannesmann; vila s velmi podobným jménem stojí v Chomutově. Žena jim postupně dala 625 000 korun, v listopadu 2010 ale dotaci také nedostala.

Třetí položka obžaloby pak hovoří o rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, kde prý obžalovaní dopředu plánovali navýšení ceny o milión korun na úplatky. To se podle obžaloby stalo letos v únoru; o měsíc později je zatkla policie.

Úřad, v jehož čele Kušnierz stál, zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z Regionálního operačního programu. V něm je k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy Kč.

Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun. Hlavní líčení se skupinou má začít 14. prosince, řekla mluvčí ústeckého soudu Irena Jeřábková. Kušnierzovi hrozí za přijímání úplatků pět až 12 let ve vězení.


(Zdroj: Krimi Zprávy Chomutov)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín