KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Podivné tresty, například polévání žáků ve sněhu vodou, přivedly učitele před soud

Medializace alternativních trestů na školním lyžařském výcviku, podepřená anonymním udáním, dostala ve čtvrtek před Okresní soud v Trutnově učitele Odborného učiliště a praktické školy v Chroustovicích u Chrudimi Aleše Mrázka. Soudkyně líčení kvůli znaleckému posudku vyžádanému obhajobou odročila.


Šéf výcviku Mrázek, obžalovaný z přečinu útisku, zavedl spolu s trojicí kolegů nestandardní represe. Trestům dominoval nevinně nazývaný Andělíček spočívající ve vyválení polonahého provinilce ve sněhu. Potrestaný přitom několik sekund mával ve sněhu rukama.

Stupnici trestů skrytých pod čísly hrací kostky si čtyřiadvacet účastníků kurzu loni v březnu odhlasovalo na boudě Jana v krkonošské Malé Úpě. Tresty, například polévání polonahých provinilců před boudou vlažnou vodou, platily pro všechny včetně pedagogů.

„Bylo mi trapně, hlavně když okolo po cestě chodili lidi,“ vypověděl jeden z potrestaných. Žáci, z nichž mnozí dovršili plnoletosti, většinou brali nezvyklé tresty jako legrační hru.

„Vinen se necítím. Šlo o specifické techniky spojené s otužováním uplatňované na předchozích kurzech. Stanovili jsme pravidla suplující školní řád. Vzhledem k podmínkám šlo o okamžitý způsob trestu, lepší nežli následné potrestání ve škole formou důtky, dvojky s chování nebo podmínečného vyloučení. Kdokoliv mohl s vylosovaným trestem nesouhlasit a riskovat tvrdší postih ve škole. Nikdy se to nestalo. Neprotestoval ani nikdo z rodičů,“ hájil Mrázek, podpořený kolegy, tresty přizpůsobené specifickým podmínkám šestidenního výcviku na horské boudě.

Úřady a psychologové označili metody chroustovických pedagogů za nevhodné. „Nešlo o šikanu. Vedoucí výcviku ale dostatečně nezvážil zdravotní rizika včetně erotického, jakým je dívka ve spodním prádle ve sněhu. Došlo také ke znerovnoprávnění vztahu pedagog a žák,“ reagovali v Pedagogicko-psychologické poradně v Pardubicích.

„Vesměs dospělým žákům jsme chtěli demonstrovat, že pro všechny platí stejná pravidla,“ kontroval před soudem Mrázek, jemuž hrozí až jeden rok vězení.

Mrázek, který v duchu presumpce neviny nadále učí, považuje spolu s kolegy celou kauzu za pomstu dvojice propuštěných kantorů. Ti údajně stojí za anonymním udáním, které roztočilo mlýn školské a justiční administrativy a mediální štvanice.


(Zdroj: Krimi Zprávy Trutnov)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

MARCHAL JAN
* 9.10.1973 pohřešovaný

NAUŠ MIROSLAV
* 27.11.1984 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín