KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Rodiče záškoláků nemají z hrozby vězení strach

Přibývá případů, kdy se častou absencí dětí na základních školách nezabývají už jen třídní učitelé či výchovní poradci, ale i policisté. I když si toho mnozí rodiče nejsou vědomi, za vážné záškoláctví dětí hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Jen na Hodonínsku od začátku roku policie zahájila devět trestních řízení s rodiči dětí, kterým se do školy moc nechtělo.


Pomyslnou rekordmankou je patnáctiletá žačka ze Bzenecka. Ta za poslední pololetí nasbírala téměř pět set omluvených a na sto neomluvených hodin. Podle policie jí matka k záškoláctví vědomě napomáhala a psala falešné omluvenky.

„Matka nezajišťovala řádnou školní docházku své dcery, její nepřítomnost ve škole řádně neomlouvala, se školou nespolupracovala a nezajímala se o prospěch. Svým jednáním tak ohrozila rozumový, citový a mravní vývoj dítěte,“ komentuje případ mluvčí policie Petr Zámečník.

Neochotu matky jakkoliv spolupracovat se školou nebo se sociálními pracovnicemi potvrzuje také mluvčí Hodonína Petra Kotásková. Samotní pedagogové tvrdí, že má škola svázané ruce. A se záškoláctvím dětí tak mnoho nenadělají.

„Bohužel u většiny absencí nelze prokázat, zdali byly oprávněné. Mnoho zákonných zástupců vše omluví a my už nemáme, jak dokázat, že nešlo o ranní nevolnost,“ tvrdí ředitel hodonínské základní školy U Červených domků Jaromír Šána. Ředitelé základních škol musí hlásit neomluvené hodiny každý měsíc Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v daném městě. Na sociálních pracovnících pak záleží, jaké se podniknou další kroky.

„V případě dlouhodobých potíží, kdy selžou všechna uvedená opatření, lze podat soudu návrh na nařízení ústavní výchovy nezletilého dítěte. Samotné trestní stíhání rodičů ale nepředstavuje řešení těchto situací, jde jen o naplnění dikce zákona,“ vysvětluje Kotásková možnosti sociálních pracovníků. Snížení počtu záškoláků si některá města slibují od strhávání sociálních dávek nespolupracujícím rodičům.

V městské části Brno-střed krácení dávek za záškoláctví zavedli před rokem. „Případů záškoláctví máme zhruba stejně jako před zavedením systému. Ovšem jak by to vypadalo, kdybychom uvedený postup nepoužívali, to neumíme říct,“ uvedl mluvčí Brna-střed Roman Burián. Strhávání sociálních dávek ale může být motivací jen pro některé rodiče. Podle ředitelů škol se totiž často škole vyhýbají i děti z dobře situovaných rodin.

„Je to boj s větrnými mlýny. Když jsem začínal svou dráhu učitele, tak byly absence žáků ojedinělou záležitostí. Dnes už je tak vysoká, že i limituje možnosti pedagogovi práce. Jen na naší základní škole dosahuje průměrná absence žáka druhého stupně sto třiceti hodin, což představuje jeden měsíc školní docházky,“ dodává ředitel Šána.


(Zdroj: Krimi Zprávy Hodonín)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BURANSKÝ ŠTEFAN
* 27.3.1981 pohřešovaný

ČORBA LADISLAV
* 18.3.1963 hledaný

DIŇOVÁ MICHAELA
* 4.6.2010 pohřešovaná

DUCHOŇ KAREL
* 19.1.1990 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

GUJDA JAROSLAV
* 23.9.1985 hledaný

JANDOVÁ KATEŘINA
* 23.8.1991 hledaná

KMOCH PAVEL
* 8.6.1971 hledaný

MAŇÁK MILAN
* 17.4.1983 hledaný

NGUYEN Van Huong ( NGUYEN VĂN HUONG )
*  hledaný

NGUYEN VĂN HUONG
* 18.4.1966 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

RAETHER MICHAL
* 17.10.1986 pohřešovaný

RAKAŠ PATRIK
* 13.1.1993 hledaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín