KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Lékárnice na maloměstě zásobovaly výrobce drog

Dvě lékárnice, jejichž obchodní čilostí se začal zabývat Okresní soud v Břeclavi, čelí nyní obvinění z trestného činu nezákonného prodeje léčiv a hrozí jim až deset let vězení. Podle obžaloby lékárnice Blanka Grycová a Sylva Kolleová prodaly téměř 90 000 balení modafenu a nurofenu.


Místem zaslíbeným se na čas stalo pro velkovýrobce drogy pervitin městečko Pohořelice na Brněnsku. V sídle se čtyřmi a půl tisíci obyvatel se prodalo tolik balení léků proti rýmě a nachlazení, ze kterých se česká droga vyrábí, že by to stačilo na uzdravení třetiny republiky. Z léků, které ženy prodaly je podle znalců možné vyrobit zhruba 28 kilogramů čistého pervitinu za tržní hodnotu přibližně 30 miliónů korun.

Případ podle vyšetřovatelů nemá v ČR obdoby. Případ také svědčí o tom, že kšeft je vždy na prvním místě. Takové množství pro tak malé město totiž muselo bít do očí i dodavatele.

Nezastavilo je ani policejní vyšetřování

O drzosti žen, které tvrdí, že jsou nevinné a ničím se neprovinily, protože postupovaly podle předpisů, svědčí fakt, že pokračovaly v této činnosti i v době, kdy už je vyšetřovala pro podezření policie. Od dubna loňského roku do počátku letošního, tedy v době, kdy se už případem podrobně zabývali vyšetřovatelé, prodaly dalších 1269 balení léků.

Ty se podle předpisů mohou prodávat pouze po předložení občanského průkazu a ve množství jednoho balení na zákazníka. V Pohořelicích však byla praxe taková, že si kupující přinesli i deset občanských průkazů najednou, z nich si lékárnice formálně opsaly adresu a vydaly pak deset balení jedinému kupci.

Jak uvedl u soudu státní zástupce Tomáš Foldyna, bude za toto jednání pro ženy požadovat co nejpřísnější trest. „Obžalované tvrdí, že formálně dodržovaly zákon a předpisy. Netušily prý, že pomáhají výrobcům drog. Podle mého názoru je to čilý nesmysl, skutečnost byla opačná a jsem přesvědčen, že jejich počínání bylo nejen neetické, ale i nezákonné,“ uvedl Foldyna.

Jedna cesta pro léky za tisíc korun

U soudu vypovídalo i několik svědků, kteří jsou i pro jinou drogovou trestnou činnost za mřížemi. Žádný z nich však nechtěl uvést velkoodběratele a zřejmě i výrobce, pro které do Pohořelic jezdili za nákupy i desítky kilometrů.

Mezi svědky byla například i slečna Jana z Ivančic, která uvedla, že na nákup deseti balení jezdila do lékáren zhruba jednou měsíčně po dobu půl roku. Za každou takovou cestu dostávala tisícovku. Sama přiznala, že je - jako většina nákupčích - občasným uživatelem pervitinu.

Složitý proces, ve kterém je Sylva Kolleová vyšetřována vazebně, bude pokračovat za dva týdny. Jak uvedl předseda senátu Oldřich Rezek, je nutné vyslechnout ještě řadu svědků, z nichž některé bude nutno předvést za asistence policie.


(Zdroj: Krimi Zprávy Břeclav)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín