KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Pod traktoristou na poli na Břeclavsku vybuchla mina

Byl to rutinní pracovní den ve Vinařství Marcinčák v Novosedlech na Břeclavsku. Až do okamžiku, než mulčovací stroj za traktorem nabral na rekultivovaném pozemku minu, která explodovala.


“Byl to silný výbuch, který bylo slyšet daleko. Nedaleko vinařství stál na stranu nakloněný traktor, ze kterého vystoupil náš šokovaný traktorista,” popsal událost Petr Marcinčák z vinařské firmy, které stroj patří. On také přivolal policii. Řidič osudný okamžik popsal jako mohutnou ránu, po které traktor nadskočil.

Tlaková vlna rozbila okno, střepiny prorazily pneumatiku a mulčovací stroj, v jehož útrobách výbuch nastal, je notně poškozený. “Ta škoda je asi sto tisíc korun, ale o to tady nejde. Rozhodující je, že řidič přežil. Pyrotechnici mi řekli, že střepiny z protipěchotní miny ruské výroby, která výbuch zavinila, mají smrtící účinky pro všechny v okolí pěti set metrů,” dodal Marcinčák.

Na místo výbuchu dorazili policejní pyrotechnici. “Podle nalezených zbytků munice se pravděpodobně jednalo o dělostřeleckou minu z druhé světové války,” uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

“Za poslední léta nepamatuji, že by se něco podobného stalo. Máme v záznamech případy, kdy musela být válečná munice odpálena na místě nálezu. Byly i případy exploze při neodborné manipulaci s objevenou municí, ty často končí zraněním nebo i smrtí, ale výbuch pod traktorem, to opravdu nepamatuji,” dodala mluvčí.

František Macka, pyrotechnik v penzi, který se řadu let věnoval průzkumu nebezpečného území muniční továrny Muna v Bořím lese u Břeclavim, pamatuje jiné situace. Při nich lesní dělníci při stahování kmenů za traktorem přejeli místa, kde byly pod povrchem zápalné fosforové náboje. Vzniklé teplo je pak iniciovalo a začal hořet les.

“Válečná munice je nebezpečná vždy, aktivuje se letem, a proto může snadno vybuchnout. Kdo si myslí, že rezavý náboj je neškodný, škaredě se mýlí,” připomíná starou pravdu, že opatrnosti není nikdy dost a munice patří jen do rukou odborníků Macka.

“Stejně je to zvláštní. Tu parcelu jsme vloni orali. Letos jsme tam nasázeli zelené hnojivo a nic. Teď se tam jelo traktorem potřetí a vybuchlo to. Ale hlavně, že bez následků na zdraví. To je nejdůležitější,” dodal Marcinčák.


(Zdroj: Krimi Zprávy Břeclav)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

DUNOVÁ MICHAELA
* 13.3.2007 hledaná

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

KRÁLOVÁ NIKOLA
* 27.4.1998 pohřešovaná

OLBRICH ROMAN
* 11.2.1963 pohřešovaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín