KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Hadovi jsem se v duchu omluvil, řekl chovatel, který přežil uštknutí kobrou

"Je to malý zázrak a především zásluha lékařů, že jsem přežil. Ale to, že mne kousla kobra, byla samozřejmě moje chyba. Hadovi jsem se za svoji nepozornost už v duchu omluvil," tvrdí chovatel Vojtěch Dzik z Dětřichova nad Bystřicí, kterého na začátku září uštkla smrtelně jedovatá kobra monoklová. Nyní už lékaři mohou říct, že nehodu přežil bez vážnějších následků.


Prudce jedovatý had kousl chovatele při krmení. Stačila malá chvilka nepozornosti a vrhl se mu na ruku. Zakousl se a nechtěl se pustit. „Byla to moje chyba. Had je predátor a já jsem narušil jeho teritorium," řekl ve středu Vojtěch Dzik.

To, že uštknutí jedním z nejnebezpečnějších hadů na světě vůbec přežil, považuje za obrovské štěstí. „Chtěl bych lékařům poděkovat," dodal s tím, že po uštknutí měl velkou obavu o svůj život. „Nebylo to poprvé, co mne uštknul had, ale tento byl nejjedovatější,“ řekl muž, který jedovaté hady chová asi třicet let.

Samec nebezpečné kobry monoklové uštkl Vojtěcha Dzika při krmení v sobotu 1. září asi hodinu před polednem. Jeho příbuzný ho okamžitě naložil do auta a v polovině cesty ho předal posádce přivolané sanitky.

Protijed přivezli z Německa

Pacient byl hospitalizován na jednotce ARO a muselo se čekat na speciální sérum, které nebylo v České republice k dispozici, a tak pro něj vyjela soukromá sanitní služba z Prahy až do Toxikologického centra v Mnichově.

V případě uštknutí kobrou monoklovou musí být sérum podáno nejpozději do 24 hodin. Šest dávek stihlo do Krnova dorazit ještě v sobotu dvě hodiny před půlnocí a lékaři mohli ihned začít s podáváním protijedu.

Už na druhý den lékaři muže díky tomu probrali z umělého spánku. „Trvalo pouhých osm a půl hodiny, než jsme mu mohli aplikovat první dávku protilátky z Mnichova. Mezitím už byl samozřejmě napojen na plicní ventilaci a uveden do umělého spánku. Kdyby sérum do 24 hodin od kousnutí nedostal, průběh léčby by byl mnohem komplikovanější a s vyšším předpokladem komplikací, které by mohly být s vysokou pravděpodobností i smrtelné,“ řekl primář krnovské nemocnice Marián Olejník.

Druhý případ uštknutí v kraji

V krátké době jde shodou okolností už o druhý případ, kdy krnovská nemocnice zachraňovala chovatele smrtelně jedovatého hada. V únoru zde ošetřovali teraristu Petra Kelnera z Úvalna, kterého uštkla mamba černá. V tomto případě byl pacient po základním ošetření převezen na specializované pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Také jed mamby je mimořádně zákeřný a je nutné včasné podání séra s protilátkami.

„Je nemyslitelné, aby hadí séra, kterých je několik stovek druhů, měla každá nemocnice. Proto existuje v Evropě jen několik center, která jimi disponují, a my s nimi komunikujeme v případě nutnosti, jako to bylo u těchto dvou chovatelů,“ uvedl náměstek ředitele krnovské nemocnice Ivan Pavlák.


(Zdroj: Krimi Zprávy Krnov)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


KOUDELKA STANISLAV
* 6.4.1963 hledaný

MÜHLHANS PETR
* 10.6.1968 hledaný

WOHLMUTH MICHAL
* 12.10.1984 hledaný

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín