KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Soudcům hrozí soud, policie je viní z korupce

Nestává se příliš často, aby policie navrhovala poslat k soudu samotné soudce a ještě kvůli korupci. Právě to ale nyní činí vyšetřovatelé z protikorupční policie (ÚOKFK), kteří navrhují obžalovat z přijetí úplatku dva muže v taláru z litoměřického okresního soudu.


Na lavici obžalovaných by mohli zasednout zkušený soudce Josef Knotek a jeho mladší kolega Ladislav Jelínek, společně s nimi pak i jedna soudní zapisovatelka a tři další lidé, kteří údajně úplatky dávali, přiblížil v pátek mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

„Náš útvar ukončil vyšetřování případu dvou litoměřických soudců a jedné soudní úřednice, obviněných z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, spáchaných v souvislosti s rozhodovací činností soudce. V nejbližších dnech bude státnímu zástupci doručen návrh na podání obžaloby,“ řekl Právu Ibehej.

Doplnil, že v rámci vyšetřování policie zajistila náhradní hodnotu za výnos z trestné činnosti, tedy že zabavila obviněným stejný obnos peněz, jaký činily úplatky.

Má už pět korupčních skutků

Právu se podařilo zjistit, že ještě před ukončením vyšetřování detektivové v lednu rozšířili Knotkovo stíhání o další dva skutky korupce, takže nyní pro něj navrhují obžalobu kvůli celkem pěti různým případům přijetí úplatku, což v pátek potvrdila náměstkyně ústeckých krajských žalobců Lenka Bradáčová.

Doplnila, že obžaloba by mohla zamířit k soudu na konci května. Knotka detektivové viní z toho, že v jednom případě u druhého obviněného soudce Jelínka přes zapisovatelku zařídil, aby urychlil podmínečné propuštění leasingového podvodníka.

Mladý muž v taláru to skutečně udělal a dostal za to údajně láhev whisky, zatímco Knotek prý třicet tisíc korun, z nichž pět tisíc předal aktivní zapisovatelce, nyní rovněž stíhané.

Podruhé zase Knotek u sebe údajně schovával spis odsouzeného mladíka z Litoměřic tak dlouho, až vypršela lhůta pro jeho nástup do vězení. Mladík se tam měl přitom vrátit k odpykání zbytku původního šestiměsíčního trestu, a to kvůli porušení podmínky, když ve zkušební lhůtě spáchal další trestný čin.

Ze třetího skutku korupce pak policisté obvinili Knotka loni v prosinci, jak Právo jako první informovalo. Litoměřický soudce údajně slíbil za úplatek pohybující se do deseti tisíc korun ovlivnit loni na podzim rozhodnutí v jedné trestní kauze.

Nicméně peníze prý nikdy nedostal, naopak skončil za mřížemi. Jelínek je stíhán na svobodě, nicméně oba muže svlékl do vyřešení případu z taláru ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).


(Zdroj: Krimi Zprávy Litoměřice)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


KRÁLOVÁ NIKOLA
* 27.4.1998 pohřešovaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín