KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Jste židovského původu, vznesl advokát námitku. Na rok mu pozastavili činnost

Česká advokátní komora (ČAK) tvrdě potrestala pražského advokáta Petra Kočího, který před časem vznesl námitku podjatosti proti soudnímu znalci Michalu Mazlovi pro jeho údajný židovský původ. Na rok mu zakázala výkon advokacie.


Rozhodnutí kárného senátu ČAK není dosud pravomocné. Kočí se proti němu hodlá odvolat, přičemž odvolání má v takovém případě odkladný účinek.

„Kárný žalobce vinil jmenovaného advokáta, že porušil zákon o advokacii a stavovské předpisy, když v průběhu soudního řízení, v němž obhajoval osobu stíhanou za projevy neonacismu, vznesl námitku podjatosti znalce, kterou mimo jiné odůvodnil jeho údajným židovským původem,“ sdělila Právu mluvčí komory Iva Chaloupková.

Celý případ se točí kolem hlavního líčení u Okresního soudu v Mostě, kde Kočí zastupoval členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucii Šlégrovou. Ta prostřednictvím advokáta napadla údajnou podjatost odborníka na extremismus Michala Mazla, který v posudku označil výroky Šlégrové na shromáždění v Litvínově za propagaci nacismu. Mazlův židovský původ (který znalec vzápětí popřel), vyvodili Šlégrová s Kočím z jazykového rozboru jeho jména.

„Není pravdou, že advokát musí respektovat pokyn svého klienta za všech okolností, čímž JUDr. Kočí obhajoval svůj postup. Advokát je v prvé řadě vázán právními předpisy včetně stavovských, a teprve v jejich rámci pokyny klienta,“ podotkla Chaloupková.

Pozastavení výkonu advokacie je druhým nejpřísnějším potrestáním, jaké komora uplatňuje, tvrdší je už jen definitivní vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

„Odvolávat se budeme, věřím, že v odvolacím řízení bude rozhodnutí zrušeno,“ komentoval trest samotný Kočí. „S věcnou polemikou počkám na písemné odůvodnění rozhodnutí,“ dodal pro Právo.

Advokát Václav Vlk, který v kárném řízení svého kolegu zastupoval, trvá na tom, že vznesení námitky podjatosti kvůli původu, není ničím novým. „Není to samoúčelná a dehonestující, ale naopak seriózní otázka, kterou se zcela vážně zabývají tribunály Izraele, USA nebo mezinárodní soudy,“ řekl Právu Vlk.

„Neříkám, že jsou na každodenním pořádku, ale minimálně jednou za rok se taková věc řeší. Stát Izrael dokonce trval na tom, aby ani dozorci ve věznicích nebyli ze skupiny Židů postižených za holocaustu,“ podotkl Vlk. Fakt, že někdo je nebo není Žid, není podle advokáta sám o sobě urážlivý. „Ovšem za určitých okolností je schopen založit podjatost ve vztahu ke zpracování znaleckého posudku,“ dodal Vlk.

Znalec Mazel, kterého se podjatostní námitka týkala, nechtěl verdikt advokátní komory podrobněji komentovat. Sám se znaleckou činností skončil a věnuje se též advokacii.
„Rozhodnutí není ještě definitivní a s jakýmkoli komentářem bude vhodné vyčkat na konečný verdikt. Je to první rozhodnutí České advokátní komory, které se nějakým způsobem postavila k té situaci, budu to sledovat dál,“ uvedl pouze Mazel.


(Zdroj: Krimi Zprávy Litvínov)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


BOHÁČEK SAMUEL
* 18.3.2007 hledaný

DUNOVÁ MICHAELA
* 13.3.2007 hledaná

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

KRÁLOVÁ NIKOLA
* 27.4.1998 pohřešovaná

OLBRICH ROMAN
* 11.2.1963 pohřešovaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín