KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Cenu za statečnost získala družinářka, která svým tělem chránila děti

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života letos získala osmatřicetiletá Lenka Slavíková, která vlastním tělem chránila děti v havířovské základní škole před útočnicí. Sošku skleněného anděla, kterou televize Nova spolu s nadací ADRA udělovaly již posedmé, převzala ve čtvrtek v Praze z rukou primátora hlavního města Bohuslava Svobody.


Letos v květnu přišla do školní jídelny jedné z havířovských základních škol neznámá žena, která si chtěla odvést jednoho z žáků. Když ji vychovatelka Slavíková spatřila, zjistila, že nejde o matku žádného z dětí, a chtěla jí v tom zabránit. Žena však vytáhla nůž a začala bodat družinářku, která použila své tělo jako štít, aby ochránila své svěřence.

Všem dětem se podařilo utéct, až na jednu prvňačku, s níž se útočnice zavřela v kanceláři. Nakonec ji musela vysvobodit zásahová jednotka policie. Dívka nebyla zraněna, utrpěla ale silný šok. Čtyřiadvacetiletá útočnice byla obviněna z pokusu o vraždu a braní rukojmí. Trestní stíhání ženy bylo prý nedávno zastaveno kvůli tomu, že je duševně nemocná.

Slavíková, která při útoku utrpěla 11 bodných a řezných ran, zejména v oblasti břicha, hlavy a zad, se po zotavení vrátila zpět ke své práci družinářky. S dětmi se pak domluvila na tom, že už o události, s níž se vyrovnává dodnes, mluvit nebudou. Svůj čin nepovažuje za hrdinství, byl podle ní přirozenou reakcí, při níž není čas na přemýšlení.

"Děláte automaticky to, co je potřeba," řekla dnes poté, co byla vyznamenána. Na cenu Michala Velíška, jejímž smyslem je upozorňovat veřejnost na akty slušnosti a statečnosti, může být nominován každý český občan, který v uplynulých 12 měsících zachránil život jinému člověku, neváhal riskovat vlastní zdraví či život a není profesionální záchranář, hasič, policista nebo lékař.

Loni byl oceněn dvanáctiletý chlapec

Ze 40 letos navržených vybrala komise trojici kandidátů, o nichž pak v internetovém hlasování rozhodovala veřejnost. V trojici finalistů byli vedle Slavíkové také čtyřiadvacetiletý Petr Pánek a devětatřicetiletá Pavla Talířová spolu se svým pětadvacetiletým přítelem Mirzou Crnovršaninem. Pánek zachránil z rodinného domu v obci Skorkov, který byl vážně poškozen výbuchem v kotelně, ženu a dva malé chlapce, kteří se nemohli vlastními silami dostat do bezpečí.

Talířová s Crnovršaninem zase zachránili v Římově na Českobudějovicku život muži ve středním věku, kterého nožem napadl útočník. Toho odzbrojili a zadrželi do příjezdu policie. Pobodanému pak poskytli první pomoc.

Loni cenu získal dvanáctiletý školák Martin Spiridonov z Orlové, který zachránil svoji rodinu z domu, v němž začalo hořet. Letos poprvé pořadatelé na slavnostní vyhlášení v rezidenci primátora pozvali všechny nominované děti.

Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí jednatřicetiletý recidivista David Lubina ženu obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Televizní střihač, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Lubina byl později odsouzen k 25 letům vězení.


(Zdroj: Krimi Zprávy Orlová)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


ČORBA LADISLAV
* 18.3.1963 hledaný

DUCHOŇ KAREL
* 19.1.1990 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

GUJDA JAROSLAV
* 23.9.1985 hledaný

HOUSKA VÁCLAV
* 22.3.1947 pohřešovaný

JANDOVÁ KATEŘINA
* 23.8.1991 hledaná

KMOCH PAVEL
* 8.6.1971 hledaný

MAŇÁK MILAN
* 17.4.1983 hledaný

NGUYEN Van Huong ( NGUYEN VĂN HUONG )
*  hledaný

NGUYEN VĂN HUONG
* 18.4.1966 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

RAETHER MICHAL
* 17.10.1986 pohřešovaný

RAKAŠ PATRIK
* 13.1.1993 hledaný

RUSZÓOVÁ EMÍLIE
* 11.6.2007 pohřešovaná

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín