KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Gynekolog z Mostu má znásilněné pacientce vyplatit 100 tisíc korun

Odškodné sto tisíc korun přiznal ústecký krajský soud pacientce, kterou v Mostě znásilnil odsouzený jedenašedesátiletý gynekolog Miroslav Grund. Soud o odškodném rozhodl už loni v prosinci, Liga lidských práv o tom informovala ve čtvrtek. Grundovi od loňského ledna plyne tříletá podmínka a zákaz provozování praxe, podal ale odvolání k Nejvyššímu soudu.


Dnes dvaadvacetiletou romskou dívku podle rozsudku Grund znásilnil v jeho mostecké ordinaci v červnu 2009. Žena požadovala odškodnění nejen za znásilnění, ale také za to, že lékař ji u soudu popisoval jako promiskuitní rizikovou pacientku, která prý trpěla pohlavními chorobami.

Informace o ní také sdělil své dceři, novinářce, takže případ bez vědomí pacientky zveřejnila média. Podle prosincového rozsudku krajského soudu ale dívka v době trestního řízení s médii později sama komunikovala.

"Tento případ povzbuzuje oběti podobných činů, aby se nebály a protiprávní jednání ihned oznámily na policii, i když nemají žádné důkazy v ruce," řekla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliotová, která ženu zastupovala v trestním řízení.

Využil ženiny bezbrannosti

Okresní soud v Mostě původně kvalifikoval čin jako poškození cizích práv a lékaře v květnu 2010 odsoudil k osmnáctiměsíčnímu zákazu činnosti a zaplacení pokuty 50 000 korun. Podle ústeckého soudu Grund během vyšetření pacientky minimálně jednou zasunul penis do její pochvy. Žena poté utekla.

Předseda senátu při čtení rozsudku uvedl, že lékař využil ženiny bezbrannosti, protože během vyšetření nemohla vědět, k čemu se lékař chystá.

Grund svoji vinu během celého procesu popíral, jeho advokát se snažil prokázat jeho nevinu. Zpochybňoval třeba testy DNA. Grund se k rozsudku nechtěl příliš vyjadřovat, označil ho pouze za hrozný.


(Zdroj: Krimi Zprávy Most)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


ČORBA LADISLAV
* 18.3.1963 hledaný

DUCHOŇ KAREL
* 19.1.1990 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

ILIEVA MARIA METODIEVA
* 16.11.2007 hledaná

JANDOVÁ KATEŘINA
* 23.8.1991 hledaná

KMOCH PAVEL
* 8.6.1971 hledaný

LOKAJÍČEK LADISLAV
* 20.3.1999 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

RAETHER MICHAL
* 17.10.1986 pohřešovaný

RAKAŠ PATRIK
* 13.1.1993 hledaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín