KRIMIONLINE, KRIMI VIDEA, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Za brutální ubodání známého má jít pachatel na 18 let do vězení

Královehradecký krajský soud v úterý potrestal čtyřiatřicetiletého Martina Kaplana za ubodání známého osmnácti lety vězení se zvýšenou ostrahou. Kaplan měl podle obžaloby letos v lednu osmatřiceti ranami ubodat v zahradní chatce v Pardubicích svého sedmadvacetiletého známého. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný se na místě odvolal a státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.


Obžalovaný, se před soudem hájil tím, že měl při rvačce strach o svůj život. Jeho oběť na něj měla vystřelit z plynové pistole.

Ke konfliktu došlo 30. ledna letošního roku v zahradní chatce v Pardubicích, kam Kaplan přišel navštívit svého známého. Nejdříve klidná rozprava mezi oběma muži se zvrhla ve rvačku a skončila smrtí jednoho z nich. Důvodem konfliktu měla být přítelkyně oběti, která byla bývalou družkou obžalovaného.

Podle soudní znalkyně v oboru psychologie Lenky Čermákové byl obžalovaný silně závislý na bývalé partnerce, která v tu dobu udržovala vztah s obětí. Žena však neměla stále vyhraněno, komu dá přednost.

„Střídavě preferovala jednoho nebo druhého a občas se k obviněnému vracela,“ uvedla u soudu Čermáková. Podle ní je inteligence Kaplana vyššího průměru až nadprůměru. Je to člověk spíše melancholický a náladový.

Kaplan se svou bývalou přítelkyní, přesto, že ho opustila, plánoval budoucnost a chtěl si se svým známým vše vyříkat. Z tohoto důvodu se rozhodl ho v Pardubicích navštívit.

Obžalovaný u soudu stále tvrdil, že po něm jeho sedmadvacetiletý muž a sok v lásce nejdříve vystřelil a on pak ze strachu o svůj život začal do oběti bodat.

„Vrhnul se na mě a začali jsme se prát. Poté vytáhl pistoli a vystřelil. Já našel nůž a bodl jsem ho. Slyšel jsem potom cvakání pistole, a tak jsem bodal dál,“ popsal u soudu incident Kaplan.

Obžalovanému u soudu nepomohl ani názor soudní znalkyně, že útok na jeho známého zřejmě nebyl naplánován a mohlo dojít k situačnímu zkratu. „Roli zde mohla hrát silná emoce a strach o život po výstřelu z pistole. Vyhraněný afekt vede až k znehybnění oběti,“ uvedla soudní znalkyně s tím, že bohužel nelze prokázat, jestli obžalovaný dříve bodl, nebo oběť vystřelila.

Soud se nakonec přiklonil k verzi obžaloby, že Kaplan zaútočil jako první a navíc byl podle soudu jeho útok brutální, což odůvodňuje vyšší sazbu. Obhájce Kaplana však s právní kvalifikací a ani s výší trestu nesouhlasí a proti verdiktu soudu se odvolá. Obžalovaný mimo trestu vězení musí nahradit škodu poškozeným ve výši devět set tisíc korun.


(Zdroj: Krimi Zprávy Pardubice)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


ČORBA LADISLAV
* 18.3.1963 hledaný

DUCHOŇ KAREL
* 19.1.1990 hledaný

FILIP MIROSLAV
* 28.12.1955 pohřešovaný

ILIEVA MARIA METODIEVA
* 16.11.2007 hledaná

JANDOVÁ KATEŘINA
* 23.8.1991 hledaná

KMOCH PAVEL
* 8.6.1971 hledaný

LOKAJÍČEK LADISLAV
* 20.3.1999 hledaný

POPOVICI MARK
* 5.11.2018 pohřešovaný

RAETHER MICHAL
* 17.10.1986 pohřešovaný

RAKAŠ PATRIK
* 13.1.1993 hledaný

ŠIMKOVÁ KLÁRA
* 30.11.2006 hledaná

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi zprávy

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín